SUDANESE AMBASSADOR CALLS ON SPEAKER

The Sudanese ambassador H.E Babikir Elsiddig Mohamed Elamin yesterday called on the Speaker of Parliament, the Rt. Hon. Professor Mike Ocquaye to congratulate him in particular on his appointment as Speaker of the 7th Parliament, and Ghanaians in general for the smooth transition from one political party to another. He said this is particularly significant when one considers that some countries in Africa continue to be faced with conflicts and political instability.      

Read more
Other news items

P

S

P

IN THE FIRST SESSION OF THE SEVENTH PARLIAMENT

OF THE FOURTH REPUBLIC OF GHANA 

ORDER PAPER

FOR THE NINETEENTH SITTING OF THE FIRST

MEETING OF PARLIAMENT

FRIDAY, 17TH FEBRUARY 2017

 

BEFORE THE COMMENCEMENT OF PUBLIC BUSINESS

 

1.         PRAYERS

 

2.         FORMAL COMMUNICATION BY THE SPEAKER

 

3.         CORRECTION OF VOTES AND PROCEEDINGS AND OFFICIAL REPORT

 

4.         BUSINESS STATEMENT FOR THE SIXTH WEEK

(Chairman, Business Committee)

 

5.         STATEMENTS

 

AT THE COMMENCEMENT OF PUBLIC BUSINESS

 

6.         PRESENTATION OF PAPERS

 

            The following Paper to be presented:

 

            By the Chairman of the Committee

Sixth Report of the Appointments Committee on H.E. the President’s nominations for appointment as Regional Ministers.

 

 

 

7.         MOTION

 

That notwithstanding the provisions of Standing Order 80(1) which require that no motion shall be debated until at least forty-eight hours have elapsed between the date on which notice of the motion is given and the date on which the motion is moved, the motion for the adoption of the Sixth Report of the Appointments Committee on H.E. the President’s nominations for appointment as Regional Ministersmay be moved today.

 

                        (Chairman of the Committee)

 

8.         MOTION

 

That this Honourable House adopts the Sixth Report of the Appointments Committee on H.E. the President’s nominations for appointment as Regional Ministers.

 

                        (Chairman of the Committee)

 

9.         COMMITTEE SITTINGS

 

 

 

 

 

 

 

Friday, 17th February, 2017

Thursday, 16th February, 2017

Wednesday, 15th February, 2017

Tuesday, 14th February, 2017

IN THE FIRST SESSION OF THE SEVENTH PARLIAMENT OF THE FOURTH REPUBLIC OF GHANA

 VOTES AND PROCEEDINGS

 

MINUTES OF THE EIGHTEENTHSITTINGOF THE FIRSTMEETING OF PARLIAMENT

THURSDAY, 16TH FEBRUARY, 2017

 

 

1.               The House met at five minutes after eleven o’clock in the forenoon.   Prayers were read.   The Rt. Hon. Speaker took the Chair.

 

2.               The following Hon. Members were present:

 


1.        

Abass, Ridwan Dauda

(SissalaEast)

2.        

Abban, Alexander Kodwo Kom

(Gomoa West)

3.        

Abdul-Aziz, Mohammed

(Mion)

4.        

Ablakwa, Samuel Okudzeto

(NorthTongu)

5.        

Aboagye, Daniel Okyem

(Bantama)

6.        

Aboagye, George Kwame

(Asene/Akroso/Manso)

7.        

Aboagye, Kwadwo Nyanpon

(Biakoye)

8.        

Aboagye-Gyedu, Kingsley

(Bibiani-Anhwiaso-Bekwai)

9.        

Acheampong, Bryan

(Abetifi)

10.     

Acheampong, Kwame Seth

(Mpraeso)

11.     

Acheampong, Richard

(BiaEast)

12.     

Ackah, Peter Yaw Kwakye

(AmenfiCentral)

13.     

Ackah, Stephen M. E. K.

(Suaman)

14.     

Ackuaku, Sophia Karen

(Domeabra/Obom)

15.     

Adam, Mutawakilu

(Damongo)

16.     

Adamah, Patrick Al-Hassan

(SissalaWest)

17.     

Addo, Yaw Frimpong

(Manso-Adubia)

18.     

Adjei, Kwasi Boateng

(NewJuabenNorth)

19.     

Adomako-Mensah, Alex

(SekyereAframPlains)

20.     

Adongo, Frank Fuseini

(Zebilla)

21.     

Adongo, Isaac

(BolgatangaCentral)

22.     

Adu, Johnson Kwaku

(AhafoAnoSouthWest)

23.     

Adu-Gyamfi, Mercy

(Akwatia)

24.     

Adutwum, Yaw Osei (Dr)

(Bosomtwe)

25.     

Afful, Yaw

(JamanSouth)

26.     

Afriyie, Kwaku (Dr.)

(Sefwi-Wiawso)

27.     

Afriye, Nana Ayew (Dr.)

(Effiduase/Asokore)

28.     

Afriyie, Nana Akua Owusu

(AblekumaNorth)

29.     

Agalga, James

(BuilsaNorth)

30.     

Agbeve, Charles

(Agotime-Ziope)

31.     

Agbodza, Kwame Governs

(Adaklu)

32.     

Agyarko, Emmanuel Kyeremanteng

(AyawasoWestWuogon)

33.     

Agyekum, Alex Kofi

(Mpohor)

34.     

Agyeman-Manu, Kwaku

(DormaaCentral)

35.     

Agyeman-Rawlings, Zanetor (Dr)

(KlotteyKorle)

36.     

Ahenkorah, Kingsley Carlos

(TemaWest)

37.     

Ahiafor, Bernard

(Akatsi South)

38.     

Aidoo, William Owuraku

(AfigyaKwabreSouth)

39.     

Akandoh, Kwabena Mintah

(Juaboso)

40.     

Alhassan, Mumuni

(SalagaNorth)

41.     

Alhassan, Sualihu Dandaawa

(Karaga)

42.     

Alorwu-Tay, Angela Oforiwa

(AfadzatoSouth)

43.     

Amankwah, Collins Owusu

(ManhyiaNorth)

44.     

Amenga-Etego, Rudolf Nsorwinne

(Chiana/Paga)

45.     

Ameyaw-Cheremeh, Kwasi

(SunyaniEast)

46.     

Amoah, Robert Kwasi

(Achiase)

47.     

Amoako-Attah, Kwasi

(AtiwaWest)

48.     

Amoakoh, Nana

(UpperDenkyiraEast)

49.     

Amoakohene, Kofi

(Atebubu/Amantin)

50.     

Amoatey, Magnus Kofi

(YiloKrobo)

51.     

Ampem, Thomas Nyarko

(Asuogyaman)

52.     

Ampofo, Twumasi Kwame

(SeneWest)

53.     

Andah, George Nenyi Kojo

(Awutu-SenyaWest)

54.     

Anhwere, Emmanuel Agyei

(Atwima-NwabiagyaSouth)

55.     

Anim, Moses

(Trobu)

56.     

Annoh-Dompreh, Frank

(Nsawam-Adoagyiri)

57.     

Antwi, Eugene Boakye

(Subin)

58.     

Anyimadu-Antwi, Kwame

(AsanteAkimCentral)

59.     

Apaak, Clement A.

(BuilsaSouth)

60.     

Appiagyei, Patricia (Ms)

(Asokwa)

61.     

Appiah-Kubi, Andy Kwame

(AsanteAkimNorth)

62.     

Appiah-Pinkrah, Kwabena

(Akrofuom)

63.     

Arthur, Ahmed

(OkaikweiSouth)

64.     

Asafu-Adjei, Kwame

(Nsuta-KwamangBeposo)

65.     

Asamoa, Yaw Buaben

(Adentan)

66.     

Asante-Boateng, Kwaku

(AsanteAkimSouth)

67.     

Asemanyi, Kojo

(GomoaEast)

68.     

Ashiamah, Daniel Kwesi

(Buem)

69.     

Asiamah-Adjei, Nana Dokua

(AkwapimNorth)

70.     

Asiamah, Andrew Amoako

(Fomena)

71.     

Asiamah, Kwabena Amankwa

(FanteakwaNorth)

72.     

Assibey-Yeboah, Mark (Dr)

(NewJuabenSouth)

73.     

Atta-Mills, Samuel

(Komenda/Edina/Eguafo/Abrem)

74.     

Avedzi, James Klutse

(KetuNorth)

75.     

Awuah, Ignatius Baffour

(SunyaniWest)

76.     

Ayamba, Laadi Ayii (Ms)

(Pusiga)

77.     

Ayariga, Mahama

(BawkuCentral)

78.     

Ayeh-Paye, Samuel

(Ayensuano)

79.     

Ayisi, Barbara Asher

(CapeCoastNorth)

80.     

Baba, Benson Tongo

(Talensi)

81.     

Baffour, Eyiah Kyei

(LowerWestAkim)

82.     

Bagbin, Alban Sumana Kingsford

(Nadowli/Kaleo)

83.     

Bambangi, Sagre (Dr.)

(Walewale)

84.     

Banda, Ben Abdallah

(OffinsoSouth)

85.     

Basoah, Philip

(Kumawu)

86.     

Bawa, Edward Abambire

(Bongo)

87.     

Bayon, Godfrey Tangu

(WaEast)

88.     

Bedzrah, Emmanuel Kwasi

(HoWest)

89.     

Bekoe, Derek Ohene Assifo

(UpperWestAkim)

90.     

Bintin, Charles Binipom

(Saboba)

91.     

Boakye-Yiadom, Patrick (Dr.)

(Obuasi East)

92.     

Boamah, Patrick Yaw

(OkaikweiCentral)

93.     

Boar, Solomon Namliit

(Bunkpurugu)

94.     

Bobie, Evans Opoku

(AsunafoNorth)

95.     

Bogyako-Saime, Patrick

(AmenfiEast)

96.     

Boniface, Abu-Bakar Saddique

(Madina)

97.     

Botchwey, Shirley Ayorkor (Ms)

(Anyaa/Sowutuom)

98.     

Boye, Bernard Okoe (Dr.)

(Ledzokuku)

99.     

Braimah, Muhammad Bawah

(Ejura-Sekyedumase)

100. 

Braimah, Salifu Adam

(SalagaSouth)

101. 

Brako, Kofi

(TemaCentral)

102. 

Buah, Emmanuel Armah-Kofi

(Ellembele)

103. 

Chireh, Joseph Yieleh

(WaWest)

104. 

Chiwitey, Andrew Dari

(Sawla/Tuna/Kalba)

105. 

Codjoe, Francis Kingsley Ato

(Ekumfi)

106. 

Cudjoe Ghansah, Comfort Doyoe (Mrs)

(Ada)

107. 

Dafeamekpor, Rockson-Nelson Etse Kwami

(SouthDayi)

108. 

Dahah, Joseph Benhazin

(AsutifiNorth)

109. 

Dakura, Francis Bawaana (Dr.)

(Jirapa)

110. 

Darko-Mensah, Kwabena Okyere

(Takoradi)

111. 

Dauda, Collins (Alhaji)

(AsutifiSouth)

112. 

Dei, Joyce Adwoa Akoh

(Bosome-Freho)

113. 

Dery, Ambrose

(Nandom)

114. 

Djornobuah, Alex Tetteh

(SefwiAkontombra)

115. 

Donkoh, Elvis Morris

(Abura-Asebu-Kwamankese)

116. 

Duker, George Mireku

(Tarkwa-Nsuaem)

117. 

Effah, Anthony

(Asikuma/Odoben/Brakwa)

118. 

Essien, Paul

(Jomoro)

119. 

Etu-Bonde, Kwasi

(KintampoNorth)

120. 

Eyiah, Naana

(GomoaCentral)

121. 

Fordjour, John Ntim (Rev.)

(AssinSouth)

122. 

Forson, Cassiel Ato Baah

(Ajumako/Enyan/Essiam)

123. 

Fuseini, Inusah Abdulai B. (Alhaji)

(TamaleCentral)

124. 

George, Samuel Nartey

(Ningo-Prampram)

125. 

Ghartey, Joe

(Esikadu/Ketan)

126. 

Gunu, Muhammed Abdul-Samed

(Savelugu)

127. 

Gyamfi, Emmanuel Akwasi

(Odotobri)

128. 

Gyan-Baffour, George Yaw (Prof)

(Wenchi)

129. 

Gyarko, Martin Oti

(TechimanNorth)

130. 

Gyato, Michael Yaw

(KrachiEast)

131. 

Halidu, Ali Maiga

(DormaaWest)

132. 

Hayford, Ekow

(Mfantseman)

133. 

Heloo, Bernice Adiku (Mrs) (Dr)

(Hohoe)

134. 

Hottordze, Alexander Roosevelt

(CentralTongu)

135. 

Ibrahim, Abdul-Rauf Tanko

(Yagaba/Kubori)

136. 

Ibrahim, Ahmed

(Banda)

137. 

Iddi, Ziblim

(Gushegu)

138. 

Iddrisu, Haruna

(TamaleSouth)

139. 

Issah, Fuseini

(OkaikweiNorth)

140. 

Jabanyite, Samuel Abdulai

(Chereponi)

141. 

Jajah, Yussif Issaka

(AyawasoNorth)

142. 

Jinapor, John Abdulai

(Yapei/Kusawgu)

143. 

Kankam, Kennedy Kwasi

(Nhyiaeso)

144. 

Kini, Geoffrey

(NkwantaSouth)

145. 

Konadu-Yiadom, Charles

(NkoranzaSouth)

146. 

Koomson, Mavis Hawa (Mrs)

(Awutu-SenyaEast)

147. 

Kpemka, Joseph Dindiok

(Tempane)

148. 

Kpodo, Benjamin Komla

(HoCentral)

149. 

Kuganab-Lem, Robert Baba (Dr.)

(Binduri)

150. 

Kum, Ebenezer Kojo

(AhantaWest)

151. 

Kyei-Mensah-Bonsu, Osei

(Suame)

152. 

Laryea, Emmanuel Nii Okai

(Amasaman)

153. 

Mahama, Naser Toure

(AyawasoEast)

154. 

Mahama, Shaibu

(Daboya/Mankarigu)

155. 

Majisi, John

(KrachiNchumuru)

156. 

Marfo, Emmanuel (Dr.)

(Oforikrom)

157. 

Mensah, Abena Durowaa

(AssinNorth)

158. 

Mensah, Betty Nana Efua Krosbi

(AframPlainsNorth)

159. 

Mensah, Francisca Oteng

(KwabreEast)

160. 

Mensah, Isaac Adjei

(WassaEast)

161. 

Mensah, Joseph

(Kwesimintsim)

162. 

Mensah, Tina Gifty Naa Ayeley

(WeijaGbawe)

163. 

Mercer, Andrew Kofi Egyapa

(Sekondi)

164. 

Mohammad,  Habibu Tijani (Alhaji)

(Yendi)

165. 

Mohammed,  Masawud (Alhaji)

(PruWest)

166. 

Morrison, Cynthia Mamle (Mrs)

(AgonaWest)

167. 

Mubarak, Ras

(Kumbungu)

168. 

Muniru, Abdul Aziz

(Akan)

169. 

Muntaka, Mohammed-Mubarak (Alhaji)

(Asawase)

170. 

Naabu, Joseph Bipoba

(Yunyoo)

171. 

Napare, Dominic

(SeneEast)

172. 

Nawaane, Mark Kurt (Dr)

(Nabdam)

173. 

Nkansah-Boadu, Mavis

(Afigya-SekyereEast)

174. 

Norgbey, Ernest Henry

(Ashaiman)

175. 

Nortsu-Kotoe, Peter

(AkatsiNorth)

176. 

Nsowah-Djan, Samuel

(UpperDenkyiraWest)

177. 

Ntim, Augustine Collins

(OffinsoNorth)

178. 

Ntoso, Helen Adjoa

(KrachiWest)

179. 

Ntow, Mathias Kwame

(Aowin)

180. 

Nuamah, Samiu Kwadwo (Dr)

(Kwadaso)

181. 

Nyindam, Matthew

(Kpandai)

182. 

Ocloo, Linda Obenewaa Akweley

(Shai-Osudoku)

183. 

Odoom, Abraham Dwuma

(TwifoAttiMorkwa)

184. 

Odotei, Vincent Sowah

(DadeKotopon)

185. 

Oduro, Derek (Maj. [Rtd])

(NkoranzaNorth)

186. 

Oduro, George Boahen

(NewEdubiase)

187. 

Ogajah, Thomas Donkor

(Wulensi)

188. 

Ohemeng-Tinyase, Kwabena

(Kade)

189. 

Okyere-Agyekum, Kofi

(FanteakwaSouth)

190. 

Opoku, Eric

(AsunafoSouth)

191. 

Oppong-Nkrumah, Kojo

(Ofoase/Ayirebi)

192. 

Osei, Gabriel

(Tain)

193. 

Osei, John Frimpong

(Abirem)

194. 

Osei, Kennedy Nyarko

(AkimSwedru)

195. 

Osei-Owusu, Eric

(AframPlainsSouth)

196. 

Osei-Owusu, Joseph

(Bekwai)

197. 

Oteng-Gyasi, Barbara

(Prestea/Huni-Valley)

198. 

Oti, John Kwabena Bless

(NkwantaNorth)

199. 

Otuteye, Christian Corletey

(Sege)

200. 

Owusu-Aduomi, Kwabena

(Ejisu)

201. 

Owusu-Bio, Benito

(Atwima-NwabiagyaNorth)

202. 

Panford, Ato

(Shama)

203. 

Pelpuo, Abdul-Rashid Hassan (Dr)

(WaCentral)

204. 

Prempeh, Freda Akosua O. (Ms)

(TanoNorth)

205. 

Quaittoo, William Agyapong

(AkimOda)

206. 

Quarm, Joseph Albert

(Manso-Nkwanta)

207. 

Quartey, Henry

(AyawasoCentral)

208. 

Quashigah, Richard Mawuli Kwaku

(Keta)

209. 

Ricketts-Hagan, George Kweku

(CapeCoastSouth)

210. 

Saad, Habib

(Bortianor-NgleshieAmanfro)

211. 

Sabi, William Kwasi

(DormaaEast)

212. 

Safo, Sarah Adwoa (Ms)

(Dome/Kwabenya)

213. 

Sandaare, Sebastian Ngmenenso (Dr)

(Daffiama/Bussie/Issa)

214. 

Sanid, Suleman Adamu

(AhafoAnoNorth)

215. 

Sarpong, Kwaku Ampratwum

(Mampong)

216. 

Sawyerr, Queenstar Pokua (Mrs)

(AgonaEast)

217. 

Sayibu, Suhuyini Alhassan

(TamaleNorth)

218. 

Sekyere, Benjamin Yeboah

(TanoSouth)

219. 

Siaka, Stevens

(JamanNorth)

220. 

Sowah, Della (Mrs)

(Kpando)

221. 

Suhuyini, Wahab Wumbei (Alhaji)

(Tolon)

222. 

Sulemana, Yusif

(Bole/Bamboi)

223. 

Tampi, Simon Acheampong

(Tatale/Sanguli)

224. 

Tawiah, Augustine

(BiaWest)

225. 

Terlabi, Ebenezer Okletey

(LowerManyaKrobo)

226. 

Tetteh, Joseph

(UpperManyaKrobo)

227. 

Tetteh, Joycelyn

(NorthDayi)

228. 

Titus-Glover, Daniel Nii Kwartei

(TemaEast)

229. 

Tuferu, Mohammed Hardi

(Nanton)

230. 

Twum-Ampofo, Gifty

(AbuakwaNorth)

231. 

Twum-Nuamah, Kwabena (Dr)

(BerekumEast)

232. 

Umar, Alhassan

(Zabzugu)

233. 

Vanderpuije, Alfred Okoe

(AblekumaSouth)

234. 

Vanderpuye, Edwin Nii Lantey

(Odododiodioo)

235. 

Wireko-Brobby, Bright

(HemangLowerDenkyira)

236. 

Woyome, Kobena Mensah

(SouthTongu)

237. 

Yiadom-Boachie, Henry Yeboah

(TechimanSouth)


 

3.               The following Hon. Members were absent with permission:

 


1.        

Adjei, Felicia

(KintampoSouth)

2.        

Ahi, Sampson

(Bodi)

3.        

Boateng, Ama Pomaa (Ms)

(Juaben)

4.        

Dery, Edward Kaale-Ewola

(Lambussie/Karni)

5.        

Humado, Clement Kofi

(Anlo)

6.        

Opare-Ansah, Frederick

(Suhum)


 

 

4.               The following Hon. Members were absent:

 


1.        

Adda, Joseph Kofi

(NavrongoCentral)

2.        

Afeku, Catherine Abelema

(EvalueAjomoroGwira)

3.        

Afenyo-Markin, Alexander Kwamena

(Effutu)

4.        

Afful, Eric

(AmenfiWest)

5.        

Afotey-Agbo, Joseph Nii Laryea

(Kpone-Katamanso)

6.        

Agyapong, Ken Ohene

(AssinCentral)

7.        

Agyenim-Boateng, Kwaku

(BerekumWest)

8.        

Akyea, Samuel Atta

(AbuakwaSouth)

9.        

Alalzuuga, Albert Akuka

(Garu)

10.     

Alhassan, Bashir Fuseini (Alhaji)

(Sagnarigu)

11.     

Amoah, Osei Bonsu

(AkwapimSouth)

12.     

Appiah-Kubi, Kojo (Dr)

(AtwimaKwanwoma)

13.     

Asiamah, Isaac Kwame

(Atwima-Mponua)

14.     

Ayine, Dominic Akuritinga (Dr)

(BolgatangaEast)

15.     

Botwe, Daniel

(Okere)

16.     

Cudjoe, Joseph

(Effia)

17.     

Darfour, Eric Kwakye

(Nkawkaw)

18.     

Donkor, Kwabena (Dr.)

(PruEast)

19.     

Hammond, Kobina Tahir

(AdansiAsokwa)

20.     

Karbo, Anthony N-Yoh Puowele

(Lawra)

21.     

Kwarteng, Kwaku Agyeman

(ObuasiWest)

22.     

Kwetey, Fifi Fiavi Franklin

(KetuSouth)

23.     

Mahama, Alima

(Nalerigu/Gambaga)

24.     

Manu-Adabor, Francis

(AhafoAnoSouthEast)

25.     

Marfo, Nana Amaniampong

(AfigyaKwabreNorth)

26.     

Nartey, Ebenezer Nii Narh

(AblekumaCentral)

27.     

Nitiwul, Dominic Bingab Aduna

(Bimbilla)

28.     

Osei, Anthony Akoto  (Dr)

(OldTafo)

29.     

Osei-Asare, Abena (Mrs)

(AtiwaEast)

30.     

Owusu-Ekuful, Ursula G. (Mrs)

(AblekumaWest)

31.     

Prempeh, Matthew Opoku (Dr)

(ManhyiaSouth)

32.     

Quaye, Elizabeth Afoley

(Krowor)


 

 

5.               CORRECTION OF VOTES AND PROCEEDINGS OF THE SEVENTEENTH SITTING HELD ON WEDNESDAY, 15TH FEBRUARY, 2017

 

Page 8, item 4, paragraph 10, delete “Appiagyei, Patricia (Ms.) (Asokwa)” and add same to the list of Hon. Members present.

 

The Votes and Proceedings as corrected were adopted as the true record of proceedings.

 

6.               The Official Report of the Fifteenth Sitting held on Thursday, 9th February, 2017 was also adopted as the true record of proceedings.

 

7.               The Hon. Member for Gomoa East, Mr. Kojo Asemanyi made a statement on the nefarious activities of landguards in the country and called on the authorities to address the menace as a matter of urgency.

 

The Rt. Hon. Speaker having regard to the statement and sentiments expressed by Hon. Members thereon, directed the Committees on Lands and Forestry & Defence and Interior to consider the matter and report to the House within one month.

 

8.               The Hon. Member for Tamale North, Mr. Suhuyini Alhassan Sayibu made a statement on the forthcoming Ghana at 60 Celebrations which falls on Monday, 6th March, 2017 and called for modesty regarding the celebrations.

 

9.               The Hon. Member for Oforikrom, Dr. Emmanuel Marfo made a statement on the 60th Independent Anniversary which falls on 6th March this year and urged the Government and the citizenry to promote science, technology and innovation to accelerate the development agenda of the nation.

 

 

 

 

 

10.           MOTION

 

That this House do now adjourn.

 

(Moved by the Hon. Deputy Majority Leader, Ms. Sarah Adwoa Safo and seconded by the Hon. Deputy Minority Leader, Mr. James Klutse Avedzi)

 

                                 Question put and agreed to


 

 


11.     ADJOURNMENT

 

And at half past one o’clock in the afternoon the House was adjourned till Friday next at ten o’clock in the forenoon.


 


 

 

 

                     EMMANUEL ANYIMADU                                 PROF. MICHAEL AARON OQUAYE

                                Clerk                                                                     Speaker

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S U P P L E M E N T

  

 FINANCE COMMITTEE

1.         Opening

 

The Committee met on Wednesday, 15th February, 2017 at 1:30 pm and discussed its programme for the Meeting.

 

The Hon. Chairman, Dr. Mark Assibey-Yeboah presided.

 

2.         Attendance

 

            The following Hon. Members were present:

 

i.                    Mr. Kwabena Amankwah Asiamah

ii.                  Dr. Anthony Akoto Osei

iii.                Mrs. Abena Osei-Asare

iv.                Dr. Kwabena Twum-Nuamah

v.                  Mr. Fuseini Issah

vi.                Mr. Anthony Effah

vii.              Mr. Cassiel Ato Baah Forson

viii.            Mr. Alex Adomako-Mensah

ix.                Mr. Isaac Adongo

x.                  Mr. John Abdulai Jinapor

xi.                Alhaji Masawud Mohammed

xii.              Mr. Yussif Issaka Jajah

xiii.            Mr. Fifi Fiavi Franklin Kwetey

3.         In Attendance

 

            i.          Mr. Thomas Avornyo              Ministry of Finance

ii.         Ms. Evelyn Brefo-Boateng     Clerk to the Committee

            iii.        Mr. Louis Y. Boakye              Assistant Clerk

            iv.        Mrs. Patricia Owusu-Ansah    Parliamentary Service

            v.         Ms. Elizabeth Bentil               Parliamentary Service

            vi.        Nana Yaw Abban Oduro        “

            vii.       Ms. Lilian Ama Haizel            “

            viii.      Nana Yaw Okyere Addo        “

 

4.         Closing

           

            The meeting was adjourned at 2:30 pm.

 

 

            COMMITTEE ON EDUCATION

 

1.         Opening

 

The Committee met on Wednesday, 15th February, 2017 at 1:45 pm and held discussions with officials ofJapan International Cooperation Agency (JICA).

  

The Hon. Chairman, Mr.  Stevens Siaka presided.

 

2.        Attendance

 

           The following Hon. Members were present:

 

                       i.                        Mr. Johnson Kwaku Adu

                     ii.                        Mr. Charles Binipom Bintin

                   iii.                        Mr. Robert Kwasi Amoah

                   iv.                        Dr. Sagre Bambangi

                     v.                        Allhaji. Wahab Wumbei Suhuyini

                   vi.                        Dr. Yaw Osei Adutwum

                 vii.                        Mr. Eugene Boakye Antwi

               viii.                        Mr. Alex Tetteh Djornobuah

                   ix.                        Mr. Moses Anim

                     x.                        Mr. Peter Nortsu-Kotoe

                   xi.                        Dr. Augustine Tawiah

                 xii.                        Mr. Bernard Ahiafor

               xiii.                        Mr. Peter Yaw Kwakye-Ackah

               xiv.                        Mrs. Comfort Doyoe Cudjoe

                 xv.                        Mr. Edward Kaale-ewola Dery

               xvi.                        Mr. Derek Ohene Assifo Bekoe

             xvii.                        Ms.Laadi Ayii Ayamba

 

3.        In Attendance

 

                    i.            Ms. Freda Akosua O. Prempeh     Hon. MP

                  ii.            Mr. Yuko Ishizawa                       Japan International

                                                      Cooperation Agency

                iii.            Ms. Sylvester Bayowo                  “        

                iv.            Mr. Kenji Ohara                            Ministry of  Education

                  v.            Prof. Paul Buatsi                           “

                vi.            Mr. Gideon Ahoholu                    “

              vii.            Ms. Janet Frimpong                      Clerk to the Committee           

            viii.            Mr. Anthony Agyekum                Assistant Clerk           

                ix.            Ms. Naomi Dodoo                        “

                  x.            Mrs. Regina V. Glover                  Parliamentary Service

                xi.            Mrs. Priscilla Dwamena                “

              xii.            Ms. Linda E. A. Dzinyakpor        “

            xiii.            Mr. Stephen K. Andrews             “

            xiv.            Ms. Dorothy McCarthy Kanor     “

                               

4.         Closing

 

The meeting was adjourned at 4:40 pm.

 

 

 

      BUSINESS COMMITTEE

 

1.         Opening

 

The Committee met on Thursday, 16th February, 2017 at 9:50 am and determined business of the House for the Sixth Week ending Friday, 24th February, 2017.

 

The Hon. Majority Leader and Chairman, Mr. Osei Kyei-Mensah- Bonsu presided.

 

2.         Attendance

 

The following Hon. Members were present:

 

i.          Ms. Sarah Adwoa Safo

ii.         Mr. Matthew Nyindam

iii.        Mr. Moses Anim

iv.        Major Derek Oduro (rtd)

v.         Alhaji Habibu Tijani Mohammad

vi.        Mr. William Owuraku Aidoo

vii.       Mr. Haruna Iddrisu

viii.      Mr. James Klutse Avedzi

ix.        Mr. Ahmed Ibrahim

x.         Mrs. Della Sowah

xi.        Alhaji Abdul-Rashid Hassan Pelpuo (Dr.)

xii.       Dr. Zanetor Agyeman-Rawlings

 

3.         InAttendance

 

i.          Mr. Robert A. Apodolla         Deputy Clerk

ii.         Mr. Ebenezer A. Djietror        Principal Assistant Clerk

iii.        Mr. Camillo Pwamang            Senior Assistant Clerk

iv.        Mr. Paul Baka                         Assistant Clerk

v.         Mr. Frank Tse Diabah             “

vi.        Ms. Josephine Yartey              Parliamentary Service

vii.       Ms. Ernestina Abrokwah       

viii.      Mr. Emmanuel Nkansah        

 

4.         Closing

 

The meeting was adjourned at 10:25 am.

 

 

COMMITTEE ON GENDER, CHILDREN AND SOCIAL PROTECTION

 

1.         Opening

 

The Committee met on Thursday, 16th February, 2017 at 1:50 pm and discussed its programme for the Meeting.

 

The Hon. Chairman, Mr. Seth Kwame Acheampong presided.

 

2.         Attendance

 

The following Hon. Members were present:

 

                    i.            Ms. Laadi Ayii Ayamba

                  ii.            Dr. Francis Bawaana Dakura

                iii.            Mr. Johnson Kwaku Adu

                iv.            Mr. Kofi Brako

                  v.            Mr. Wahab Wumbei Suhuyini

                vi.            Mr. Augustine Collins Ntim

              vii.            Major Derek  Oduro ( rtd)

            viii.            Mr. Muhammed Abdul-Samed Gunu

                ix.            Ms. Helen Adjoa Ntoso

                  x.            Mr. Mumuni Alhassan

                xi.            Mr. Thomas Ampem Nyarko

              xii.            Nana Efua Krosbi Mensah Betty

            xiii.            Ms. Joycelyn Tetteh

 

3.         In Attendance

 

                    i.            Mr. Spencer Alarbi                        Parliamentary Service

                  ii.            Ms. Eva Aku Korkor Nartey        “

                iii.            Mrs. Eleanor Akrong                    “

                iv.            Ms. Josephine Amoah                   “

                  v.            Mrs. Charlotte Amakie Doku       Assistant Clerk

                vi.            Ms. Sheba Osei                             Clerk to the Committee

 

4.         Closing

 

The meeting was adjourned at 2:45 pm.

 

 

COMMITTEE ON EDUCATION

 

1.        Opening

 

The Committee met on Thursday, 16th   February, 2017 at 1:30 pm

and held discussions with officials of the United States Agency for

International Development (USAID).

 

The Hon. Chairman, Mr.  Stevens Siaka presided.

 

2.         Attendance

 

            The following Hon. Members were present:

 

i.                    Mr. Johnson Kwaku Adu

ii.                  Mr. Robert Kwasi Amoah

iii.                Dr. Sagre Bambangi

iv.                Alhaji Wahab Wumbei Suhuyini

v.                  Dr. Yaw Osei Adutwum

vi.                Mr. Eugene Boakye Antwi

vii.              Mr. Alex Tetteh Djornobuah

viii.            Mr. Moses Anim

ix.                Mr. Peter Nortsu-Kotoe

x.                  Dr. Augustine Tawiah

xi.                Mr. Bernard Ahiafor

xii.              Mr. Peter Yaw Kwakye-Ackah

xiii.            Mrs. Comfort Doyoe Cudjoe Ghansah

xiv.            Mr. Derek Ohene Assifo Bekoe

 

3.        In Attendance

 

i.                    Mr. Dominic Napare                     Hon. MP

ii.                  Mr. William Agyapong Quaittoo “

iii.                Mr. Emmanuel K. Bedzrah           “

iv.                Nana Akua Owusu Afriyie           “

v.                  Mr. Mumuni Alhasan                    “

vi.                Mr. James Dobson                        United States Agency for

                                                      International Development

vii.              Ms. Sarah Crites                            “  

viii.            Mr. E. Mensah-Ackman               “    

ix.                Mr. Paul Napari                             “                     

x.                  Ms. Janet Frimpong                      Clerk to the Committee         

xi.                Mr. Anthony Agyekum                Assistant Clerk           

xii.              Ms. Naomi Dodoo                        “

xiii.            Mr. Kwame Boamah-Gyau           Assistant Research Officer

xiv.            Mrs. Regina V. Glover                  Parliamentary Service

xv.              Mrs. Priscilla Dwamena                “

xvi.            Ms. Linda E. A. Dzinyakpor        “

xvii.          Mr. Stephen K. Andrews             “

xviii.        Ms. Dorothy McCarthy Kanor     “

 

 

4.         Closing

 

The meeting was adjourned at 3:20 pm.

 

 

 COMMITTEE ON ENVIRONMENT, SCIENCE AND TECHNOLOGY

 

1.         Opening

 

The Committee met on Thursday, 16th February, 2017 at 1:45pm and discuseed its programme for the Meeting.

                       

 The Hon. Chairman, Mr. Emmanuel Kyeremanteng Agyarko presided.

 

2.         Attendance

 

      The following Hon. Members were present:

 

                                i.            Mr. Kennedy Nyarko Osei

                              ii.            Mr. Kennedy Kwasi Kankam

                            iii.            Mr. Gabriel Osei

                            iv.            Mr. Joseph Albert Quarm

                              v.            Dr. Mark Kurt Nawaane

                            vi.            Alhaji Mohammed Hardi Tuferu

                          vii.            Mr. Ebenezer Okletey Terlabi

                        viii.            Dr. Zanetor Agyeman-Rawlings

                            ix.            Mr. Emmanuel Nii Okai Laryea

 

3.       In Attendance

 

                       i.   Dr. Emmanuel Marfo                     Hon. MP

                     ii.   Dr. Samiu Kwadwo Nuamah         “

                   iii.   Mrs. Anita Quartey-Papafio           Clerk to the Committee

                   iv.   Mrs. Gifty Jiagge-Gobah                Assistant Clerk

                

4.           Closing

 

              The meeting was adjourned at 2:40 pm.

 

 

   COMMITTEE ON ROADS AND TRANSPORT

 

1.      Opening

 

The Committee met on Thursday, 16th February 2017 at 2:15 pm and discussed its programme for the Meeting.

 

The Hon. Chairman, Mr. Kwabena Owusu-Aduomi presided.

 

2.      Attendance

 

The following Hon. Members were present:

 

                    i.            Mr. Samuel Ayeh-Paye

                  ii.            Mr. Collins Owusu Amankwah

                iii.            Mr. Kofi Brako

                iv.            Ms. Sarah Adwoa Safo

                  v.            Mr. Kingsley Carlos Ahenkorah

                vi.            Mr. Daniel Okyem Aboagye

              vii.            Mr. Kwame Governs Agbodza

            viii.            Mr. Yussif Issaka Jajah

                ix.            Mr. Kwadwo Nyanpon Aboagye

                  x.            Mr. Abdul-Rauf Tanko Ibrahim

                xi.            Ms. Laadi Ayii Ayamba

 

 

 

3.      In Attendance

 

                    i.            Ms. Olivia Asante                         Assistant Clerk

                  ii.            Mrs. Bernadette S. Quartey          Assistant Research Officer

                iii.            Ms. Esther Degboe                       Parliamentary Service

 

4.          Closing

 

The meeting was adjourned at 3:30 pm.

 

COMMITTEE ON LOCAL GOVERNMENT AND RURAL DEVELOPMENT

 

1.         Opening

 

The Committee met on Thursday. 16th February, 2017 at 2:25 pm and discussed its programme for the Meeting.

 

The Hon.  Chairperson, Ms. Patricia Appiagyei presided.

 

2.         Attendance

 

The following Hon. Members were present:

 

i.                    Mr. Kwasi Boateng Adjei

ii.                  Mr. Kennedy Nyarko Osei

iii.                Mr. Kwabena Appiah-Pinkrah

iv.                Mr. Salifu Adam Braimah

v.                  Mr. Bright Wireko-Brobby

vi.                Mr. Benjamin Yeboah Sekyere

vii.              Mr. Yaw Afful

viii.            Mr. Edwin Nii Lantey Vanderpuye

ix.                Mr. Benjamin Komla Kpodo

x.                  Mr. Abdul Aziz Muniru

xi.                Mr. Samuel Atta-Mills

xii.              Mr. Stephen M. E. K. Ackah

xiii.            Mr. Thomas Ampem Nyarko

xiv.            Mr. Dominic Napare

 

3.         InAttendance

 

i.                    Mr. Kofi Okyere-Agyekum    Hon. MP

ii.                  Mr. Camillo Pwamang            Clerk to the Committee

iii.                Mr. Ernest Darfour                 Assistant Clerk

iv.                Ms. Loretta Mensah                Parliamentary Service

v.                  Ms. Maud Ameyibor              

 

4.         Closing

 

The meeting was adjourned at 3:35 pm.

  

 

 

 

 

 

 

Thursday, 16th February, 2017

Wednesday, 15th February, 2017

Tuesday, 14th February, 2017

Friday, 10th February, 2017




MULTIMEDIA